The Suzuki SV 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 120.00 HP (87,16 kW)) @ 9000 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 7200 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical aspect. The Suzuki SV 1000 includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, ensuring reliable range during your journeys.
Preventative care is vital to maintain your Suzuki SV 1000 in top condition. Common service items include clutch plates. Through proper maintenance, your SV 1000 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Suzuki SV 1000 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 120.00 HP (87,16 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |