The Triumph Centennial Edition Daytona is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 149.00 HP (108,26 kW)) @ 10700 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8200 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential factor. The Triumph Centennial Edition Daytona is fitted with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, delivering excellent performance for your rides.
Proper upkeep is important to maintain your Triumph Centennial Edition Daytona in top condition. Regular replacement items comprise brake pads. Using quality components, your Centennial Edition Daytona will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 149.00 HP (108,26 kW)) @ 10700 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8200 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2072 mm (81,19 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |