The Ducati ST3 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.67 HP (76,71 kW)) @ 8750 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important feature. The Ducati ST3 is fitted with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel delivery system, offering efficient fuel economy for your adventures.
Preventative care is essential for ensuring your Ducati ST3 in peak form. Essential service parts consist of brake pads. With regular servicing, your ST3 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati ST3 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 105.67 HP (76,71 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |