The DB Motors Super Sport 12 14 inch wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical aspect. The DB Motors Super Sport 12 14 inch wheels features a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, delivering consistent performance during your journeys.
Preventative care is necessary to keep your DB Motors Super Sport 12 14 inch wheels in top condition. Frequently replaced components include clutch plates. Using quality components, your Super Sport 12 14 inch wheels will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for DB Motors Super Sport 12 14 inch wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 14 and the Rear Tyre size is 3.00 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 43.5 kg (95,42 pounds) |
| Length: | 1455 mm (57,01 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 175 disc brake with hydraulic master |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |