The Moto Guzzi Jackal is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The Moto Guzzi Jackal comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy on the road.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Moto Guzzi Jackal in top condition. Regular replacement items consist of batteries. Through proper maintenance, your Jackal will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |