The Kymco 125 Stryker is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.80 HP (8,56 kW)) @ 9000 RPM, 12.88 Nm (1,29 kgf-m or 9,45 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important aspect. The Kymco 125 Stryker is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel injection system, delivering optimal efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Kymco 125 Stryker running smoothly. Regular replacement items comprise clutch plates. By using genuine parts, your 125 Stryker can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco 125 Stryker Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.80 HP (8,56 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 12.88 Nm (1,29 kgf-m or 9,45 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |