The Tank Sports Vision 250 R3 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 16.60 HP (12.1 kW and a top speed of 112.7 km/h (69,65 mph)
Regular maintenance is necessary to keep your Tank Sports Vision 250 R3 performing at its best. Essential service parts comprise brake pads. With regular servicing, your Vision 250 R3 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Vision 250 R3 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 16.60 HP (12.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 112.7 km/h (69,65 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 170.1 kg (373,13 pounds) |
| Length: | 2159 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |