The Husqvarna SM 125S is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important feature. The Husqvarna SM 125S is fitted with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering consistent efficiency for your rides.
Preventative care is essential to keep your Husqvarna SM 125S performing at its best. Popular maintenance parts consist of air filters. Through proper maintenance, your SM 125S can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Husqvarna SM 125S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/60 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 113.5 kg (248,95 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. with 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. with 2-piston calipers |