The Titan Gecko RM Stretch is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical feature. The Titan Gecko RM Stretch is equipped with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel delivery system, giving reliable performance on the road.
Regular maintenance is vital for keeping your Titan Gecko RM Stretch in peak form. Essential service parts comprise clutch plates. With the right parts, your Gecko RM Stretch can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Titan Gecko RM Stretch Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 200/55 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 288.0 kg (631,83 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 6-piston calipers. Semifloating rotor. |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor. |