The Ural Solo is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Two cylinder boxer, 2 Valve type of engine.
This engine has 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5800 RPM, 40.20 Nm (4,08 kgf-m or 29,55 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important for keeping your Ural Solo running smoothly. Popular maintenance parts consist of drive chains. With regular servicing, your Solo will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5800 RPM |
| Torque: | 40.20 Nm (4,08 kgf-m or 29,55 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |