The Polini Minicross X1 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.20 HP (4.5 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical feature. The Polini Minicross X1 is equipped with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, delivering excellent performance on the road.
Preventative care is essential for keeping your Polini Minicross X1 in peak form. Frequently replaced components include fuel filters. Using quality components, your Minicross X1 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 6.20 HP (4.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 36.0 kg (79,00 pounds) |
| Length: | 915 mm (35,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |