The Moto Guzzi Norge 1200 GTL is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 88.50 HP (64,28 kW)) @ 7500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key factor. The Moto Guzzi Norge 1200 GTL comes with a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, providing reliable efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Moto Guzzi Norge 1200 GTL in peak form. Essential service parts involve drive chains. With the right parts, your Norge 1200 GTL will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Norge 1200 GTL Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 88.50 HP (64,28 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 247.0 kg (541,78 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |