The MuZ Saxon Country 500 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 494.00 ccm (29,99 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7200 RPM, 34.30 Nm (3,48 kgf-m or 25,17 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key to maintain your MuZ Saxon Country 500 performing at its best. Popular maintenance parts consist of oil filters. With regular servicing, your Saxon Country 500 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 494.00 ccm (29,99 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 34.30 Nm (3,48 kgf-m or 25,17 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 147.0 kg (322,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |