The Honda Benly 50 S is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.75 HP (2,69 kW)) @ 7000 RPM, 4.10 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important consideration. The Honda Benly 50 S comes with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel delivery system, ensuring good fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Honda Benly 50 S in peak form. Regular replacement items comprise batteries. Using quality components, your Benly 50 S can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.75 HP (2,69 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.10 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 73.0 kg (160,10 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |