The Harley Davidson Road Glide is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 5000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Harley Davidson Road Glide performing at its best. Essential service parts include sprockets. Using quality components, your Road Glide will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 324.0 kg (710,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |