The Jincheng AX 125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Proper upkeep is essential for maintaining your Jincheng AX 125 performing at its best. Essential service parts comprise air filters. With regular servicing, your AX 125 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1965 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |