The Triumph Tiger 900 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM, 82.00 Nm (8,36 kgf-m or 60,20 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for keeping your Triumph Tiger 900 in top condition. Common service items include clutch plates. By using genuine parts, your Tiger 900 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 82.00 Nm (8,36 kgf-m or 60,20 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 209.0 kg (458,50 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |