The Harley Davidson XL 883R Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the gas tank is an essential feature. The Harley Davidson XL 883R Sportster is equipped with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel control system, providing optimal mileage for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Harley Davidson XL 883R Sportster in top condition. Popular maintenance parts comprise oil filters. With regular servicing, your XL 883R Sportster can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 883R Sportster Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57H and the Rear Tyre size is 130/90 - HB16 73H so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 4400 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |