The Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 109.4 km/h (67,66 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical consideration. The Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe includes a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, providing optimal mileage on the road.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe operating reliably. Common service items involve batteries. By using genuine parts, your Urban Sporty 150 Deluxe will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 109.4 km/h (67,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 99.8 kg (218,90 pounds) |
| Length: | 1956 mm (76,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |