The Honda Shadow Slasher is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 32.18 HP (23,38 kW)) @ 10000 RPM, 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Honda Shadow Slasher features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and features a OHC fuel injection system, providing efficient fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is important for maintaining your Honda Shadow Slasher operating reliably. Essential service parts involve batteries. With the right parts, your Shadow Slasher will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23,38 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 214.0 kg (469,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |