The Kawasaki Z1000 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 953.00 ccm (57,86 cubic inches) In-line four, 16 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 123.37 HP (89,65 kW)) @ 10000 RPM, 98.70 Nm (10,05 kgf-m or 72,44 ft.lbs) @ 82000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Kawasaki Z1000 ABS is equipped with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, offering excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is key to maintain your Kawasaki Z1000 ABS running smoothly. Essential service parts comprise fuel filters. With regular servicing, your Z1000 ABS can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Z1000 ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 953.00 ccm (57,86 cubic inches) |
| Power: | 123.37 HP (89,65 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 98.70 Nm (10,05 kgf-m or 72,44 ft.lbs) @ 82000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 16 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 250 mm petal disc |