The Honda Gorilla 50 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.10 HP (2,29 kW)) @ 7500 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Honda Gorilla 50 features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel injection system, offering consistent fuel economy for your rides.
Preventative care is essential to keep your Honda Gorilla 50 running smoothly. Common service items consist of air filters. Using quality components, your Gorilla 50 will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.10 HP (2,29 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 62.0 kg (136,02 pounds) |
| Length: | 1365 mm (53,43 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |