The Yamaha XV1900A Midnight Star is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1854.00 ccm (112,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 89.04 HP (64,68 kW)) @ 4750 RPM, 155.10 Nm (15,72 kgf-m or 113,83 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical consideration. The Yamaha XV1900A Midnight Star comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, offering good performance for your adventures.
Preventative care is important for ensuring your Yamaha XV1900A Midnight Star in peak form. Regular replacement items comprise oil filters. By using genuine parts, your XV1900A Midnight Star will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XV1900A Midnight Star Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 190/60 - R17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1854.00 ccm (112,56 cubic inches) |
| Power: | 89.04 HP (64,68 kW)) @ 4750 RPM |
| Torque: | 155.10 Nm (15,72 kgf-m or 113,83 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |