The Honda VTR 250 Interceptor is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 13500 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Honda VTR 250 Interceptor features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, ensuring consistent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is key to keep your Honda VTR 250 Interceptor in peak form. Popular maintenance parts consist of batteries. With regular servicing, your VTR 250 Interceptor will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1988 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Single leading shoe drum (inboard) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |