The ATK Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a 446.00 ccm (27,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 46.00 HP (33,43 kW)) @ 11500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The ATK Enduro features a 9.84 litres (2,59 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is essential to maintain your ATK Enduro running smoothly. Popular maintenance parts include batteries. With regular servicing, your Enduro will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for ATK Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 and the Rear Tyre size is 110/100 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 446.00 ccm (27,07 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33,43 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.84 litres (2,59 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 112.5 kg (246,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Dual piston, 240mm Rotor |
| Rear Brakes: | Single disc. Dual piston, 220mm Rotor |