The Triumph Thruxton is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 69.00 HP (50,15 kW)) @ 7200 RPM, 53.00 Nm (5,37 kgf-m or 38,90 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential aspect. The Triumph Thruxton comes with a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, delivering optimal performance for your rides.
Routine service is key to keep your Triumph Thruxton performing at its best. Essential service parts involve clutch plates. With regular servicing, your Thruxton can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Triumph Thruxton Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 69.00 HP (50,15 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 53.00 Nm (5,37 kgf-m or 38,90 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 204.6 kg (448,75 pounds) |
| Length: | 2149 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |