The Blata Enduro 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.11 HP (14,63 kW)) @ 8500 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Blata Enduro 125 is fitted with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, offering excellent mileage on the road.
Proper upkeep is essential to maintain your Blata Enduro 125 operating reliably. Popular maintenance parts consist of oil filters. By using genuine parts, your Enduro 125 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Blata Enduro 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 130/90 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14,63 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4 piston radial calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 2 piston calliper |