The Sym Husky 125 Euro I is a 4 stroke, Sport bike with a 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.50 HP (7.7 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is important to maintain your Sym Husky 125 Euro I operating reliably. Frequently replaced components consist of brake pads. Using quality components, your Husky 125 Euro I can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Sym Husky 125 Euro I Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 10.50 HP (7.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 147.0 kg (322,48 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |