The Hero Honda Glamour PGM FI is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical aspect. The Hero Honda Glamour PGM FI is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, giving reliable fuel economy for your rides.
Routine service is vital to maintain your Hero Honda Glamour PGM FI performing at its best. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With the right parts, your Glamour PGM FI will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Glamour PGM FI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Disc - 240mm Dia. Pad - Non Asbestoes type Drum - Drum Internal expanding shoe type (13 |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum Internal expanding shoe type (130mm) Liners - Non Asbestoes type |