The Kawasaki VN 1500 Classic Fi is a 4 stroke, Custom bike with a 1471.00 ccm (89,31 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 65.00 HP (47,16 kW)) @ 4700 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 2800 RPM and a top speed of 182.0 km/h (112,53 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential feature. The Kawasaki VN 1500 Classic Fi features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering efficient efficiency for your rides.
Routine service is key to keep your Kawasaki VN 1500 Classic Fi in peak form. Common service items comprise spark plugs. Using quality components, your VN 1500 Classic Fi will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki VN 1500 Classic Fi Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - H16 and the Rear Tyre size is 150/80 - H16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1471.00 ccm (89,31 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47,16 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 182.0 km/h (112,53 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 292.0 kg (640,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |