The Honda VT 250 Spada OBI is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 12000 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Honda VT 250 Spada OBI comes with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving excellent range for your rides.
Regular maintenance is key for maintaining your Honda VT 250 Spada OBI running smoothly. Essential service parts involve clutch plates. Using quality components, your VT 250 Spada OBI will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda VT 250 Spada OBI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 52H and the Rear Tyre size is 140/70 - 17 66H so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1989 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |