The Yamaha TMAXA is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 43.71 HP (31,74 kW)) @ 7500 RPM, 47.60 Nm (4,88 kgf-m or 34,92 ft.lbs) @ 4850 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Yamaha TMAXA is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering consistent range during your journeys.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Yamaha TMAXA in top condition. Essential service parts consist of drive chains. Using quality components, your TMAXA will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TMAXA Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - M14 and the Rear Tyre size is 160/60 - M15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 43.71 HP (31,74 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 47.60 Nm (4,88 kgf-m or 34,92 ft.lbs) @ 4850 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |