The Suzuki GSX 250 FX is a 4 stroke, Sport bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 38.88 HP (28.4 kW, 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical factor. The Suzuki GSX 250 FX is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, ensuring reliable efficiency for your adventures.
Regular maintenance is key for ensuring your Suzuki GSX 250 FX performing at its best. Popular maintenance parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your GSX 250 FX will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28.4 kW |
| Torque: | 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 151.0 kg (331,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |