The Yamaha Giggle is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.71 HP (2,69 kW)) @ 7500 RPM, 3.66 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The Yamaha Giggle comes with a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, ensuring consistent fuel economy during your journeys.
Routine service is vital for maintaining your Yamaha Giggle in peak form. Essential service parts include fuel filters. Through proper maintenance, your Giggle will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Giggle Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.71 HP (2,69 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.66 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1915 mm (75,02 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |