The Moto Guzzi 1200 Sport ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7800 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential aspect. The Moto Guzzi 1200 Sport ABS features a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel delivery system, ensuring reliable range during your journeys.
Regular maintenance is vital to keep your Moto Guzzi 1200 Sport ABS in peak form. Common service items involve brake pads. Using quality components, your 1200 Sport ABS will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi 1200 Sport ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 229.0 kg (502,38 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS. Two channels anti-block system. |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS. Two channels anti-block system. |