The Kymco Yup 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.51 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The Kymco Yup 50 includes a fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, delivering consistent range for your rides.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Kymco Yup 50 in top condition. Popular maintenance parts involve sprockets. Through proper maintenance, your Yup 50 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kymco Yup 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.51 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1927 mm (75,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |