The MuZ Saxon Voyager 500 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 494.00 ccm (29,99 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24.8 kW, 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for maintaining your MuZ Saxon Voyager 500 in peak form. Frequently replaced components comprise brake pads. Through proper maintenance, your Saxon Voyager 500 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 494.00 ccm (29,99 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24.8 kW |
| Torque: | 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |