The Ducati 749 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 106.61 HP (77,41 kW)) @ 10000 RPM, 8.20 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Ducati 749 features a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel management system, giving reliable mileage for your adventures.
Regular maintenance is important for keeping your Ducati 749 in peak form. Regular replacement items include drive chains. With regular servicing, your 749 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati 749 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 106.61 HP (77,41 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 8.20 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |