The Skyteam Le Mans Club 50 is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.54 HP (1,89 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important aspect. The Skyteam Le Mans Club 50 includes a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, ensuring optimal range for your rides.
Preventative care is key for ensuring your Skyteam Le Mans Club 50 in top condition. Essential service parts include fuel filters. With regular servicing, your Le Mans Club 50 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.54 HP (1,89 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 64.0 kg (140,39 pounds) |
| Length: | 1515 mm (59,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |