The Lem CX2 Motard is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.00 HP (5.1 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key feature. The Lem CX2 Motard features a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, providing efficient performance during your journeys.
Preventative care is crucial for keeping your Lem CX2 Motard in top condition. Popular maintenance parts consist of batteries. Through proper maintenance, your CX2 Motard will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Lem CX2 Motard Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 1 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 34.0 kg (74,63 pounds) |
| Length: | 1300 mm (50,94 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |