The MBK Nitro is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key aspect. The MBK Nitro features a 26.49 litres (6,97 gallons) fuel tank, offering reliable fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is crucial for keeping your MBK Nitro running smoothly. Regular replacement items consist of air filters. Through proper maintenance, your Nitro can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for MBK Nitro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 7.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 26.49 litres (6,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1743 mm (68,26 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |