The Keeway Outlook Sport 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.10 ccm (9,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.87 HP (9,35 kW)) @ 7500 RPM, 13.30 Nm (1,39 kgf-m or 9,75 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 94.0 km/h (58,11 mph)
For longer journeys, the tank size is an essential consideration. The Keeway Outlook Sport 150 includes a 7.60 litres (2,00 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, ensuring consistent range for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Keeway Outlook Sport 150 in peak form. Regular replacement items comprise oil filters. Using quality components, your Outlook Sport 150 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Keeway Outlook Sport 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.10 ccm (9,11 cubic inches) |
| Power: | 12.87 HP (9,35 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 13.30 Nm (1,39 kgf-m or 9,75 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 94.0 km/h (58,11 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.60 litres (2,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |