The Honda CBR 600 F4 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12500 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 10500 RPM and a top speed of 260.0 km/h (160,79 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The Honda CBR 600 F4 features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, giving optimal performance during your journeys.
Preventative care is essential for ensuring your Honda CBR 600 F4 operating reliably. Popular maintenance parts comprise brake pads. With regular servicing, your CBR 600 F4 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 260.0 km/h (160,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |