The Jawa 330 Style is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 326.00 ccm (19,79 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.90 HP (16,62 kW)) @ 5500 RPM, 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary to keep your Jawa 330 Style in top condition. Regular replacement items include sprockets. With the right parts, your 330 Style will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 326.00 ccm (19,79 cubic inches) |
| Power: | 22.90 HP (16,62 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |