The Qlink Splendor 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 393.00 ccm (23,86 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 26.80 HP (19.6 kW, 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical aspect. The Qlink Splendor 400 comes with a 13.62 litres (3,58 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Qlink Splendor 400 in top condition. Essential service parts involve clutch plates. With the right parts, your Splendor 400 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Qlink Splendor 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/60 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 393.00 ccm (23,86 cubic inches) |
| Power: | 26.80 HP (19.6 kW |
| Torque: | 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.62 litres (3,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 191.9 kg (420,89 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |