The Piaggio X9 Evolution 500 ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 460.00 ccm (27,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7500 RPM, 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 159.0 km/h (98,31 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a critical aspect. The Piaggio X9 Evolution 500 ABS comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, providing efficient fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is key to keep your Piaggio X9 Evolution 500 ABS in top condition. Frequently replaced components comprise sprockets. With the right parts, your X9 Evolution 500 ABS will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (27,93 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 159.0 km/h (98,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 206.0 kg (451,93 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |