The Enfield 650 Super Bullet is a 4 stroke, Classic bike with a 624.00 ccm (37,89 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 30.00 HP (21,79 kW)) @ 5500 RPM, 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for ensuring your Enfield 650 Super Bullet operating reliably. Popular maintenance parts consist of sprockets. Through proper maintenance, your 650 Super Bullet will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 624.00 ccm (37,89 cubic inches) |
| Power: | 30.00 HP (21,79 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |