The Vespa LXV 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8250 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 7250 RPM and a top speed of 91.0 km/h (56,22 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Vespa LXV 125 features a fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, ensuring reliable performance for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Vespa LXV 125 in top condition. Frequently replaced components comprise brake pads. Using quality components, your LXV 125 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Vespa LXV 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 91.0 km/h (56,22 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |