The Italjet Dragster D180LC is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 180.00 ccm (10,93 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 19.40 HP (14,13 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential consideration. The Italjet Dragster D180LC features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, providing excellent performance for your rides.
Proper upkeep is essential to keep your Italjet Dragster D180LC operating reliably. Popular maintenance parts include drive chains. With the right parts, your Dragster D180LC will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Italjet Dragster D180LC Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R11 and the Rear Tyre size is 130/60 - R13 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 180.00 ccm (10,93 cubic inches) |
| Power: | 19.40 HP (14,13 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 109.0 kg (239,10 pounds) |
| Length: | 1775 mm (69,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |