The Ducati 999 R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 150.00 HP (108,95 kW)) @ 9750 RPM, 119.00 Nm (12,04 kgf-m or 87,36 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important aspect. The Ducati 999 R features a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel management system, offering efficient efficiency for your rides.
Routine service is necessary for maintaining your Ducati 999 R in peak form. Common service items involve sprockets. With regular servicing, your 999 R will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati 999 R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 150.00 HP (108,95 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 119.00 Nm (12,04 kgf-m or 87,36 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |